تاریخ انتشار : سه شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت : ۱۱:۱۰
کد خبر : 15064

مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: در راستای ایمنی ناوبری و حفظ محیط زیست دریایی، همچنین افزایش ضریب ایمنی سفرهای دریایی نوروزی، ۵ ایستگاه ساحلی به سیستم شناسایی اتوماتیک (AIS) مجهز شد.

به گزارش هرمزگان امروز:  “اله مراد عفیفی پور” با تاکید بر لزوم بهره گیری از تجهیزات مخابراتی پیشرفته و روز آمد جهت ارتقاء ایمنی ناوبری دریایی در استان هرمزگان بعنوان مهمترین استان ساحلی کشور اظهار داشت: تهیه، نگهداری و نصب تجهیزات مخابراتی و رادیویی و نظارت بر آماده بکاری آن در راستای رعایت الزامات و قوانین بین المللی امری است ضروری که در حوزه مسئولیت اداره تعمیر و نگهداری تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی و اداره امور دریایی قرار دارد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان افزود: در راستای رعایت قوانین بین المللی SOLAS (کنوانسیون بین‌المللی ایمنی جان اشخاص در دریا)، ایمنی ناوبری و حفظ محیط زیست دریایی، ۵ ایستگاه ساحلی در بنادر شهید حقانی، چارک، پهل، شهید ذاکری و ابوموسی به سیستم شناسایی اتوماتیک Automatic Information System یا (AIS) تجهیز شد.

عفیفی پور سهولت در شناسایی و رهگیری شناورها، مبادله اطلاعات ضروری میان کشتی ها بدون دخالت انسان و بطور خودکار، کاهش ترافیک بر روی باندهای VHF و افزایش اطلاعات فرمانده و افسران پل فرماندهی از وضعیت پیرامونی خود را مهمترین ویژگی های این سیستم عنوان کرد.

شایان ذکر است، در حال حاضر مراکز کنترل و ترافیک دریایی استان هرمزگان علاوه بر تجهیز به سیستم مستقل AIS، به نرم افزار بومی مارین پلاس که از طریق سازمان بنادر و دریانوردی تهیه شده است مجهز می باشد، این نرم افزار با دریافت دیتای AIS شناورها ، امکان جستجو و رهگیری کشتی ها موجود در منطقه را فراهم می سازد.