تاریخ : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 29 رمضان 1442 Monday, 10 May , 2021
1
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هرمزگان:

١۰١هزار واحد مسکونی روستایی در استان مقاوم‌سازی شد

  • کد خبر : 27875
  • ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱
١۰١هزار واحد مسکونی روستایی در استان مقاوم‌سازی شد
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یک نهاد عمومی و غیردولتی است که به فرمان حضرت امام به منظور خانه‌سازی برای محرومین بنیان نهاده‌شد.

به گزارش هرمزگان امروز مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یک نهاد عمومی و غیردولتی است که به فرمان حضرت امام به منظور خانه‌سازی برای محرومین بنیان نهاده‌شد.

شهریار نوری‌زاده افزود: این نهاد که پس از افتتاح حساب ١۰۰امام تاسیس شد، خدمات را بدون منت و انجام بروکراسی در جهت خانه‌دارشدن اقشار ضعیف و محروم جامعه ارائه می‌کند.

نوری‌زاده ادامه‌داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به واسطه این حساب ١۰۰ خدمات بسیار زیاد، ارزنده و متنوعی در سطح روستاها و شهرهای زیر ٢۵هزار نفر ارائه کرده‌است و در بلایای طبیعی نیز این نهاد به همه شهرها خدمات‌رسانی می‌کند همانگونه که تاکنون این کار را انجام داده‌است.

وی عنوان‌کرد: امروزه یکی از مشکلاتی که برای دولت‌ها ایجاد زحمت می‌کند، سوانح و بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله است که خسارت‌های زیادی را به وجود می‌آورد و مردم را نیز به زحمت می‌اندازد که در این زمینه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای ساخت مسکن این افراد ورودمی‌کند.

نوری‌زاده اضافه‌کرد: در استان هرمزگان نیز در سال‌های ٩٨ و ٩٩ این بلایای طبیعی خسارت‌هایی را به وجود آورد و بنیاد مسکن به این عرصه ورود کرده و به ساخت مسکن پرداخته‌است که مساله مهمی که می‌تواند خسارت‌ها را کاهش دهد موضوع مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی است که این موضوع در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بسیار اهمیت دارد.

وی خاطرنشان‌کرد: برای کاهش هزینه‌های دولت، هر ساله ٢۰۰هزار واحد مسکونی در کشور اعتبار برای مقاوم‌سازی آنها در نظر گرفته می‌شود.

این مسوول با بیان اینکه جمعیت استان هرمزگان یک میلیون ٨۰۰هزار نفر است اظهارداشت: ۴۵درصد از جمعیت استان در روستاها زندگی می‌کنند که اگر جمعیت شهر بندرعباس را در نظر نگیریم، این آمار به ۵۵درصد خواهد رسید و نشان‌دهنده این است که باید خدمات بیشتری به جامعه روستایی ارائه شود.

نوری‌زاده گفت: در حال حاضر ١٧٨هزار واحد مسکونی در روستاهای استان هرمزگان وجود دارد که با استفاده از اعتبارات ملی و کمک‌های مردمی تاکنون قریب به ١۰١هزار واحد مسکونی روستایی مقاوم‌سازی شده‌ و ۶۰درصد از واحدهای مسکونی روستایی را شامل می‌شود.

وی به فعالیت‌های سال گذشته بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان اشاره و عنوان‌کرد: در سال گذشته با ابلاغ ساخت سه هزار و ٣۰۰واحد مسکونی روستایی انجام و به شهرستان‌ها سهمیه اعلام شد که برای هر واحد مسکونی ۵۰۰میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت در نظر گرفته‌شد و با همکاری استانداری هرمزگان و بانک‌های استان، ضمانت بریا این تسهیلات به صورت زنجیره‌ای سه نفره صورت پذیرفت و بنیاد مسکن نیز بر این موضوع نظارت کامل دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان ادامه‌داد: در پایان سال گذشته نیز با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مدیریت برنامه‌ریزی و استانداری هرمزگان ساخت سه هزار واحد مسکونی برای محرومین استان ابلاغ شد و برای این واحدها نیز مبلغ ۵۰۰میلیون ریال تسهیلات و ٣۰۰میلیون ریال تسهیلات بلاعوض در نظر گرفته‌شده‌است و نقشه، نظارت، بیمه این واحدها و پروانه ساختمانی برای آنها به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد که این واحدها برای اقشاری که مشکلاتی دارند که نمی‌توانند آورده‌ای داشته‌باشند در مدت شش تا هشت ماه انجام می‌شود.

وی گفت: در مجموع در سال گذشته ساخت شش هزار و ٣۰۰واحد مسکونی برای روستاییان و محرومان استان به این نهاد ابلاغ شد که از این تعداد واحد مسکونی ابلاغی، ٧۰درصد آنها برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده‌ و ۴۰درصد این واحدها نیز عملیات اجرایی و ساخت آن آغاز شده‌است و بنا داریم که تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری همه این پروژه‌ها عملیاتی شوند.

نوری‌زاده در بخش سوانح سال گذشته اظهارکرد: در سال گذشته ٨٩٧واحد مسکونی در استان بر اثر سوانحی مانند سیل و زلزله دچار خسارت شدند که با تامین اعتبار ٨۰۰میلیون ریالی از سوی دولت در قالب ۵۵۰میلیون ریال تسهیلات و ٢۵۰میلیون ریال بلاعوض این واحدها بازسازی و یانوسازی شدند.

وی به تعمیر واحدهای مسکونی اشاره و خاطرنشان‌کرد: در سال گذشته در هرمزگان ۵هزار و ۶۰۰واحد مسکونی که دچار خسارت شده‌بودند توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تعمیر شد و برای تعمیر هر واحد مبلغ ١۵۰میلیون ریال تسهیلات و ۵۰میلیون ریال نیز بلاعوض پرداخت شد.

وی به اجرای طرح هادی در روستاها نیز اشاره‌کرد و گفت: در استان تاکنون در ٣٨درصد روستاها طرح هادی اجرا شده‌است و بنا داریم طی یک افق ده ساله از امسال، با استفاده از اعتبارات ملی و استانی در همه روستاها طرح هادی اجرا خواهد شد.

نوری‌زاده اظهارداشت: در سال گذشته ٧۶۰میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و استانی و نفت برای انجام ١۰۴پروژه تامین اعتبار شد. همچنی ۶١۴ میلیارد ریال تسهیلات بلاعوض در قالب بازسازی و ١۰۰میلیارد ریال تسهیلات بلاعوض برای اقشار محروم برای انجام واحدهای روستایی پرداخت شده‌است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان هرمزگان درباره مسکن مهر گفت: بالغ بر ١۵هزار واحد مسکن مهر توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استان شروع شد و تاکنون بیش از ٩۶درصد واحدها ساخته و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌است و شامل ١۴هزار و ۴۰۰واحد می‌باشد و تلاش داریم که چهار درصد باقیمانده نیز در سال جاری به اتمام برسد.

وی به طرح اقدام ملی مسکن عنوان‌کرد: در طرح اقدام ملی مسکن ۵هزار واحد به استان هرمزگان اختصاص یافت و زمین آن از اداره کل راه و شهرسازی استان تحویل گرفته شده‌است که سه هزار واحد آن در شهر بندرعباس ساخته‌خواهد شد و عملیات اجرایی آن نیز از سال گذشته شورع شده و ١٨ماهه به اتمام خواهد رسید و در این طرح مبلغ یک میلیارد ریال تسهیلات و مابقی آن که در حال حاضر بین ۴۰۰ تا ٩۰۰میلیون ریال است توسط متقاضیان تامین خواهد شد.

این مسوول درباره جلوگیری از افزایش قیمت زمین در روستاها خاطرنشان‌کرد: یکی از کارهایی که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به دنبال آن بود و از سال گذشته نیز آغاز شد، در روستاهایی که قابلیت ساخت وجود دارد از خام فروشی و واگذاری زمین جلوگیری کرده و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خانه‌هایی با متراژ ٣۵۰مترمربع و زیربنای ٩۰ تا ١٢۰متر احداث نموده و به متقاضیان روستایی و دیگر افراد متقاضی واگذار نماید که در این طرح نیز اولویت با روستاییان است.

نوری‌زاده به روستاهای زاچ و داربست اشاره کرد و گفت: روستاهای زاچ و داربست روستای سیل زده نبود اما به دلیل اینکه هر ساله با شروع بارندگی مسیر دسترسی به این روستاها برای ماه‌ها قطع می‌شد تصمیم بر آن شد که این روستاها جابجا شوند و به حوزه سیریک در شهر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی منتقل شوند.

وی اضافه‌کرد: برای ساخت این شهرک ٣۰هکتار زمین با تمام کاربری‌ها درنظر گرفته شد و برای ٢۵۰خانوار با مساحت هر قطعه ۵٢۰مترمربع دیده‌شد که در حال حاضر برای ١۵۴خانوار روستاهای زاچ و داربست دراین مکان زمین به صورت بلاعوض تحویل شده و همه این افراد برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده‌اند و هر ١۵۴واحد پی‌کنی انجام گرفته و ١۰۰واحد فوندانسیون آن صورت گرفته‌است و ٧۰واحد در مرحله دیوارچینی و ٢۰واحد احداث سقف انجام شده‌است.

نوری‌زاده اظهارکرد: برای پیاده‌روسازی و جدول‌گذاری نیز مبلغ ١۰میلیارد ریال اعتبار تامین شده‌است و از دیگر ارگان‌ها مانند آب و برق نیز درخواست داریم اکنون و همراه با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کارهای زیربنایی انتقال آب و برق را نیز انجام دهند. همچنین از نیروی دریایی سپاه پاسداران و دیگر گروه‌ها که برای ساخت این شهرک همکاری دارند قدردانی می‌کنم.

وی گفت: براساس سرشماری سال ١٣٩۰ تمامی روستاهای بالای ٢۰خانوار در استان مورد مطالعه قرار گرفت و در سرشماری سال ١٣٩۵ نیز تعداد روستاهای بالای ٢۰خانوار به هزار و ٣٣١خانوار افزایش پیدا کرد که ٩۰روستا به تعداد سرشماری قبل افزوده‌شد و اعتبار مطالعات ٣۰روستا در سال گذشته تامین و ۶۰روستای دیگر امسال جذب خواهد شد تا بتوانیم همه روستاها را مطالعه انجام دهیم.

لینک کوتاه : https://www.hormozgantoday.ir/?p=27875
  • منبع : روابط عمومی بنیاد مسکن استان هرمزگان

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ابر برچسب
اتاق بازرگانی هرمزگان احمد مرادی اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی هرمزگان اداره كل راه و شهرسازی هرمزگان اداره کل آموزش و پرورش هرمزگان اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات هرمزگان اداره کل بنیاد مسکن هرمزگان اداره کل بهزیستی استان هرمزگان اداره کل شیلات هرمزگان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان اداره کل میراث فرهنگی هرمزگان اداره کل ورزش و جوانان هرمزگان اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) هرمزگان استانداری هرمزگان بنادر و دریانوردی هرمزگان بندرعباس ثبت احوال هرمزگان جهاد کشاورزی بندرعباس جهاد کشاورزی هرمزگان دادگستری هرمزگان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان دیدنیها سازمان آتش نشانی بندرعباس سازمان تامین اجتماعی هرمزگان سازمان حفاظت محیط زیست هرمزگان سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بندرعباس سازمان صنعت معدن و تجارت هرمزگان سازمان فرهنگ اجتمایی ورزشی هرمزگان سازمان منطقه آزاد قشم سیاسی شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان شهرداری بندرعباس شورای شهر بندرعباس صنایع معدنی وفلزهرمزگان فرمانداری بندرعباس مخابرات هرمزگان منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس نشریات استان هرمزگان نیروی انتظامی هرمزگان هرمزگان تودی ویدیو هرمزگان تودی پیشنهاد سردبیر کانون پرورش فکری کودک و نوجوان هرمزگان گزارش تصویری