• امروز : پنج شنبه - ۲۷ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 18 August - 2022
5
در گفتگوی اختصاصی با مدیرعامل خانه مطبوعات کشور

راستی آزمایی امضاهای درخواست مجمع دارای اشکال است/پالایش اعضا،وظیفه اداره کل فرهنگ و ارشاد نیست/با یک نامه نمیتوان تغییرات قانونی را ابطال کرد/مهراب رشیدی از دیدگاه قانونی دیگر مدیرعامل نیست

  • کد خبر : 31330
  • ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
راستی آزمایی امضاهای درخواست مجمع دارای اشکال است/پالایش اعضا،وظیفه اداره کل فرهنگ و ارشاد نیست/با یک نامه نمیتوان تغییرات قانونی را ابطال کرد/مهراب رشیدی از دیدگاه قانونی دیگر مدیرعامل نیست
اینکه کرونا سبک زندگی ما را تغییر داده، درست است، ولی شائبه هایی وجود دارد که برخی امضاها درست و صحیح نیستند و برخی جای دیگران امضا میکنند. نحوه ارسال پیامک هم شائبه هایی را به وجود آورده است. مثلا اداره کل آمده به افرادی که حتی در جریان این موضوع نبودند نیز پیامک داده است

به گزارش هرمزگان امروز، مازیار هوشمند مدیرعامل خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور در گفتگو با هرمزگان امروز در خصوص آخرین وضعیت خانه مطبوعات هرمزگان، گفت: موضوع و اختلافی که متاسفانه در خانه مطبوعات استان هرمزگان رخ داده است، کاملا قابل رفع و حل بود اما به هر دلیلی این اتفاق تا امروز رفع نشده است، که پیشنهاد ما رفع این مشکلات از طریق گفتگو و مذاکره و پا درمیانی است.هوشمند در خصوص عزل برخی از اعضای خانه مطبوعات با اعلام اینکه اختلاف نظر و دیدگاه در همه ی تشکل ها وجود دارد و این موضوع برخی اوقات باعث کمک به پیشرفت فعالیت‌ها نیز می‌شود، افزود: نباید اختلاف ها باعث ترک کار شود و در جلسات حضور نداشت، یا به نحوی قهر کرد؛ چرا که ترک فعل و غیبت طبق اساسنامه خلاف قانون است.

وی با اشاره به اینکه مستندانی که به دست ما رسیده، حاکی از آن است که برخی اعضای هیئت مدیره در جلسات خانه مطبوعات شرکت نکرده اند و طبق اسناد ارائه شده نیز غیبت غیر موجه عنوان شده است.

مدیرعامل خانه مطبوعات و رسانه های کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه صحبت هایی شده که جلساتی که غیبت ها ثبت شده به صورت مشکوک برگزار شده و شاید عمدا این جلسات تشکیل میشده تا دلیلی باشد برای عزل این افراد، افزود: اسناد دعوت اعضا برای شرکت در جلسه موجود است و اساسنامه خانه مطبوعات نیز عنوان کرده که جلسات حداقل ماهی یک بار باید برگزار شود، اما حتی اگر هیئت مدیره درخواست برگزاری جلسات متعدد و بیشتری را داشته باشد، منعی برای برگزاری جلسات نیست. هوشمند ادامه داد : البته اگر غیبت ها موجه باشد قابل بررسی است، اما اگر غیبت ها غیرموجه باشد طبق اساسنامه باید برخورد شود، و ما همه ی اسناد این جلسات از جمله دعوتنامه و صورتجلسات را دیده‌ایم، که به نظر می‌رسد این غیبت ها موجه نبوده است، و اصل حرف ما این است که قهر و عدم حضور در جلسات جالب نیست و می‌شد با وجود اختلاف سلیقه ها، فعالیت این تشکل را متوقف نکرد، و جلسات نیز طبق درخواست هیئت مدیره برگزار شود.

مازیار هوشمند در پاسخ به سوال اینکه آیا عزل سه عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات قانونی بوده است، افزود: در ماده ۲۴ اساسنامه خانه مطبوعات به صراحت عنوان شده که در صورت استعفا، فوت، ممنوعیت قانونی و یا سه جلسه متوالی غیبت و یا پنج جلسه غیبت غیر متوالی هر یک از اعضای اصلی هیأت مدیره، عضویت وی در هیأت مدیره ملغی شده و یکی از اعضای علی‏‌البدل به ترتیب آرای بیشتر برای بقیه مدت مقرر به جانشینی وی به عنوان عضو اصلی در جلسات شرکت می‏‌نماید، و طبق اسنادی که ما مشاهده کردیم این عزل کاملا قانونی صورت گرفته است.

وی همچنین در پاسخ به سوال اینکه عنوان می شود این اتفاق باید با اجازه اداره کل فرهنگ و ارشاد انجام شود، ادامه داد: وقتی اداره کل فرهنگ و ارشاد تغییرات متاثر از برگزاری انتخابات و یا مجمع عمومی را به اداره ثبت می دهد و در آن نامه تاکید می کند که این افراد اعضای هیات مدیره هستند و این افراد نیز علی البدل، سایر تغییرات بعدی به تبع همین نامه قابل انجام است. هوشمند افزود: در ماده ۲۴ اشاره نشده است که برای تغییرات قانونی که طبق این ماده اساسنامه به هیئت مدیره داده شده است، نیاز به دریافت مجوز جداگانه می باشد، بلکه لازم است که اداره کل فرهنگ و ارشاد را در جریان قرار داد نه اینکه برای این تغییرات مجوز جداگانه‌ای گرفته شود، چرا که قبلا طی نامه ای به اداره ثبت، اعضای اصلی و علی البدل توسط اداره کل معرفی شده‌اند، که اگر در آینده عضویت هر فرد سلب شود، هیئت مدیره بتوانند طبق قانون و اساسنامه تغییرات لازم را اعمال و ثبت کنند و این برداشت همه از این بند اساسنامه است و بعید است از این ماده قانونی برداشت دیگری داشته باشند، چرا که فرد جدیدی انتخاب نشده است و فقط اعضای علی‌البدل معرفی شده جایگزین افراد برکنار شده، شده‌اند و این تغییرات صرفا داخلی است.

مدیرعامل خانه مطبوعات و رسانه های کشور همچنین در پاسخ به سوال اینکه تغییراتی که شما عنوان می کنید قانونی است، پس از طی مراحلی در روزنامه رسمی نیز ثبت می گردد، اما نامه ای از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به اداره ثبت داده می شود مبنی بر اینکه این تغییرات غیرقانونی بوده است، و باید ابطال شود، افزود: من فکر نمی‌کنم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قصد دخالت در امورات داخلی خانه مطبوعات هرمزگان داشته است، و این کار اداره کل را ورود کردن برای رفع یک مسئله می دانم، و با درست بودن و نادرست بودن این نامه هم کاری ندارم، و باید خود این اداره کل پاسخ بدهد اما با یک نامه نمی توان به همین راحتی تغییرات ثبت شده را ابطال کرد، چرا که اداره کل ثبت نیز روال قانونی خود دارد .

مازیار هوشمند در ادامه در پاسخ به سوال اینکه لطفا به صراحت بگویید آیا میتوان این نامه ی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان را دخالت در امورات خانه مطبوعات عنوان کرد افزود : باز هم میگویم نمیخواهم از واژه دخالت استفاده کنم چرا که روحیه و عملکرد مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان هرمزگان به دور از دخالت در تشکل‌های صنفی است و ما بارها با یکدیگر در موارد متعدد گفتگو کردیم، و ایشان قصد حل اختلاف داشتند، چرا که مدیرکل محترم هرمزگان همیشه عنوان می‌کردند به عنوان ناظر بر فعالیت های خانه مطبوعات تلاش دارند این اختلافات را از بین ببرند.

مدیرعامل خانه مطبوعات کشور در پاسخ به سوال اینکه آیا وقتی تغییرات اعمال شده و این تغییرات نیز ثبت شده، میتوان مدیرعامل سابق را که به هر دلیلی فعلا طبق قانون عزل شده است را طی نامه ای مکتوب و با سربرگ اداره کل فرهنگ و ارشاد، مدیرعامل خطاب کرد یا خیر، افزود : آنچه که ما می‌پذیریم تغییراتی است که به ثبت رسیده و در روزنامه رسمی نیز اعلام و به خانه مطبوعات کشور نیز اطلاع داده شده است. ما در این لحظه آقای مهراب رشیدی را دیگر مدیرعامل خانه مطبوعات هرمزگان نمی دانیم. آقای رشیدی دوست و همکار عزیز ماست، اما با توجه به مستندات ارسالی به خانه مطبوعات کشور که به تایید ثبت رسیده است، آقای رشیدی مدیرعامل نیستند. اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد معتقد است که ایشان همچنان مدیرعامل خانه مطبوعات استان هرمزگان است،‌نظر آنهاست، اما نظر ما به عنوان خانه مطبوعات کشور این نیست و خانه مطبوعات آن چیزی را که رسماً ثبت شده و اعلام شده را قبول دارد.

مازیار هوشمند در پاسخ به سوال اینکه نامه ای با عنوان پالایش اعضای خانه مطبوعات هرمزگان از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد برای رسانه ها ارسال شده که در آن به مواردی از جمله ضرورت ثبت نام شاغلان رسانه ها اعم از گزارشگر، مترجم، عکاس خبری، نویسنده، تنظیم کننده خبر، کاریکاتوریست، گرافیست، خبرنگار، دبیر گروه، معاون دبیر گروه، سردبیر، معاون سردبیر، عضو شورای سردبیری، مدیرمسئول، صاحب امتیاز، فعال در بخش تحریریه و در قالب شغل اصلی و مستمر یا پاره وقت در سامانه جامع رسانه ها اشاره شده ، آیا اداره کل فرهنگ و ارشاد میتواند در این موقعیت پالایش انجام دهد یا خیر، گفت : بند ۵ ماده ۳۲ اساسنامه خانه مطبوعات به صراحت عنوان کرده که قبول درخواست های عضویت و تطبیق دادن شرایط عضویت متقاضیان و اخذ تصمیم در خصوص اعضایی که شرایط عضویت را از دست بدهند، بر عهده هیأت مدیره است که دارای اختیارات لازم برای اداره امور خانه مطبوعات است، نه مرجعی دیگر.

وی افزود: به نظر بنده این نامه قطعا توصیه، تذکر و یا یادآوری این نکته است که هیات مدیره این کار را انجام دهد، اما اگر خود اداره کل فرهنگ و ارشاد بخواهد عمل پالایش را انجام دهد جز وظایف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان نیست، و پالایش جزو وظایف هیئت مدیره خانه مطبوعات است ،اگر بنا باشد این اتفاق توسط آنها رخ بدهد برخلاف اساسنامه می باشد، و باز هم تاکید داریم که اداره کل ارشاد صرفا ناظر است.

مدیرعامل خانه مطبوعات کشور در پاسخ به این سوال که احراز هویت افرادی که درخواست مجمع عمومی داده اند به صورت پیامکی بوده و آیا این نوع احراز با تاکید بر شرایط کرونایی صحیح بوده، افزود: اینکه کرونا سبک زندگی ما را تغییر داده، درست است، ولی شائبه هایی وجود دارد که برخی امضاها درست و صحیح نیستند و برخی جای دیگران امضا میکنند. نحوه ارسال پیامک هم شائبه هایی را به وجود آورده است. مثلا اداره کل آمده به افرادی که حتی در جریان این موضوع نبودند نیز پیامک داده است. میشد این موضوع را کمی مدیریت شده تر دنبال کرد. قبول داریم شرایط کرونایی است و نمیشود شخصی را از پارسیان و یا میناب به بندرعباس آورد، اما میشد برای این افراد در اداره ارشاد شهر سکونتشان این مهم را انجام داد. این شیوه پیامک مورد تایید نیست و باید افرادی که قانونا درخواست این را می دهند که مجمع عمومی تشکیل شود هویتشان احراز شود چرا که برخی امضاها در این لیست واقعا دچار مشکل است و برخی امضاها حتی از طرف شخص دیگری انجام شده است. ما این راستی آزمایی که به این سبک در هرمزگان انجام شده را تایید نمی کنیم. همه ی این موارد قطعا قابل رفع است و باید برای حل آن کمک کنیم.

وی در پایان افزود: امیدوارم این اختلافات پایان یابد. بنده حتی در سفری که به هرمزگان داشتم سعی کردم نشستی داشته باشیم تا این اختلافات پایان یابد. من معتقدم که هر دو طیف باید خویشتن داری کنند و توصیه می کنم که هر دو طیف در کنار هم باشند و به یکدیگر کمک کنند و حضور و عدم حضور در هیات مدیره نباید دلیلی باشد برای متوقف کردن فعالیت‌ها؛ بلکه باید کمک کرد تا اختلاف محو شود، و قانونمند حرکت کرد و تصمیم گرفت. شک نداریم اختلافات داخلی قابل رفع هستند و حل خواهد شد ان‌شاالله.

لینک کوتاه : https://www.hormozgantoday.ir/?p=31330

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 83در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.